Wij oefenen noodsteunpunt bij langdurige stroomuitval
Op woensdag 30 september organiseren wij samen met betrokken partners een oefening bij het noodsteunpunt in de brandweerkazerne in Schagen. Voor de uitvoering van de oefening zoeken wij nog vrijwilligers. Tijdens de oefening wordt een situatie nagebootst waarin de stroom langdurig is uitgevallen en inwoners voor informatie, hulp en ondersteuning terecht kunnen bij een noodsteunpunt.
Oefenen met een realistisch scenario
Tijdens de oefening wordt uitgegaan van een scenario waarbij de stroom al ongeveer twaalf uur is uitgevallen. Daardoor werken elektriciteit, internet, telefonie en pinbetalingen niet meer. Ook is het alarmnummer 112 voor burgers niet bereikbaar. In een dergelijke situatie kan een noodsteunpunt een belangrijke rol spelen als fysieke plek waar inwoners terechtkunnen voor informatie.
Inwoners betrekken bij voorbereiding op noodsituaties
Wij gebruiken de oefening om te testen hoe een noodsteunpunt functioneert tijdens een langdurige uitval van essentiële voorzieningen. Ook wordt gekeken hoe inwoners en betrokken organisaties in zo'n situatie gebruikmaken van het noodsteunpunt. De ervaringen uit de oefening worden gebruikt om de voorbereiding op noodsituaties verder te verbeteren. Daarnaast levert de oefening informatie op voor de landelijke ontwikkeling van een netwerk van noodsteunpunten.
Vrijwilligers gezocht voor oefening
Voor de uitvoering van de oefening zoeken wij nog vrijwilligers. Zij ondersteunen onder meer bij de ontvangst van bezoekers en het uitvoeren van verschillende oefenscenario's. Ook worden deelnemers ingezet in rollen zoals medewerker communicatie en informatie, medewerker logistiek en facilitair, medewerker aanname meldingen en medewerker veiligheid. Ervaring met crisisbeheersing is niet noodzakelijk. Geïnteresseerden kunnen zich aanmelden via het contactformulier.
Ook nodigen wij inwoners van harte uit om als figurant deel te nemen aan de oefening. Als figurant bezoekt u het noodsteunpunt met een vooraf beschreven hulpvraag. Bij aankomst ontvangt u een kaartje met daarop een situatie of vraag die u kunt voorleggen aan de medewerkers van het noodsteunpunt. Zo helpt u mee om de oefening zo realistisch mogelijk te maken.
Een langdurige uitval van stroom heeft grote gevolgen voor inwoners en organisaties. Daarom is het belangrijk om goed voorbereid te zijn en regelmatig te oefenen. Met deze oefening testen we hoe het noodsteunpunt functioneert en welke verbeteringen mogelijk zijn.
Praktische informatie
De oefening vindt plaats op woensdag 30 september van 16.00 tot 20.00 uur in brandweerkazerne Schagen.